Štandard - Drsnosrstý foxteriér

Fox Terrier (Wire)

Fox Terrier (Wire)
Drsnosrstý foxteriér - Fox Terrier (Wire)
    Fox Terrier (Wire)
Drsnosrstý foxteriér - Fox Terrier (Wire)

Celkový vzhľad: aktívny a živý, v malom formáte spája silu a mocné kosti. Nikdy nie je ťažkopádny alebo hrubý. Musí byť dokonale vyvážený, platí to predovšetkým pre pomer temena a tvárovej časti hlavy; skoro rovnaká má byť aj dĺžka trupu (meraná od ramenného kĺbu po výbežky sedacej kosti) a kohútiková výška. V postoji pokrýva veľa zeme ako poľovnícky kôň s krátkym chrbtom.

Povaha a správanie: živý, pohyblivý, s prenikavým výrazom, pri najmenšom vzruchu plný napätého očakávania. Priateľský, otvorený a smelý.

Temeno: horná línia lebky skoro rovná, smerom k očiam mierne klesá a zužuje sa.

Stop: mierny.

Ňucháč: čierny.

Papuľa: medzi dĺžkou temena a papule je len malý rozdiel, ak je papuľa jasne kratšia, potom hlava vyzerá slabá a nehotová. Tvárová časť sa postupne zužuje od očí k papuli, v prechode do temena je mierne preliačená, ale nie tak, aby tvárová časť pod očami pôsobila ako prepadnutá alebo vyhĺbená. Tam má byť hlava dobre vyplnená a sformovaná. Plné a zaokrúhlené líca sú nežiaduce.

Čeľuste, chrup: mocné čeľuste s perfektným, pravidelným a úplným nožnicovým zhryzom, horný rad rezákov bez medzery prekrýva spodný a zuby sú postavené kolmo na čeľusť. Príliš výrazné kosti alebo svalstvo čeľustí sú nežiaduce a nevzhľadné.

Oči: tmavé, ohnivé a inteligentné, primerane malé a také okrúhle ako je len možné. Nemajú byť vypuklé. Uložené pomerne blízko seba, nie príliš vysoko na lebke alebo blízko uší. Svetlé oči sú nanajvýš nežiaduce.

Uši: malé, tvaru V, ušnica primerane hrubá, uši s riadnym zlomom, preklopené dopredu, priliehajú k spánkom, horná línia zlomených uší je nad líniou lebky. Postavené, ružičkové alebo tulipánové uši sú hrubou chybou.

Krk: suchý a svalnatý, dlhý, bez laloka. Smerom k pleciam sa rozširuje. Pri pohľade zboku je pôvabne klenutý.

Chrbát: krátky, rovný a silný, nemá byť uvoľnený.

Bedrá: svalnaté a mierne vyklenuté, veľmi krátke a dobre zviazané.

Hrudník: hlboký, predné rebrá primerane klenuté, zadné rebrá siahajú ďaleko dozadu a sú dobre klenuté.

Chvost: zvyčajne skrátený,

Skrátený: dosť vysoko nasadený, nesený kolmo nahor, ale nie preklopený cez chrbát. Nesmie byť stočený. Chvost je dosť hrubý.

Neskrátený: dosť vysoko nasadený, nesený kolmo nahor, ale nie preklopený cez chrbát. Tak rovný, ako je len možné. Chvost je dosť hrubý a taký dlhý, aby pes bol vyvážený.

Končatiny
Predné končatiny: spredu klesajú lopatky od nasadenia krku k jemne vyvinutým ramenným kĺbom. Pri pohľade zboku sú dlhé, dozadu uložené a šikmé. Kohútik vždy dobre sformovaný. Hrudník hlboký, ale nie široký. Končatiny musia byť z každého pohľadu úplne rovné a so silnými kosťami až k labkám. Lakte sú zvislo umiestnené, pri pohybe sa posúvajú voľne a priamo vpred popri tele.

Zadné končatiny: silné a svalnaté, bez náznaku ochabnutosti alebo slabosti. Kombinácia krátkych predkolení a otvorených kolien je nanajvýš nežiaduca.

Stehná: dlhé a silné.

Kolená: dobre zauhlené, nie vtočené alebo vytočené.

Päty: nízko umiestnené.

Podpätia: rovné a paralelné pri pohľade zozadu.

Labky: okrúhle, kompaktné, s malými odolnými a dobre vyplnenými vankúšikmi. Prsty primerane vyklenuté, nie vtočené alebo vytočené.

Pohyb: predné a zadné končatiny sa pohybujú rovnobežne v smere pohybu. Lakte sa pohybujú voľne a rovnobežne so stranami tela. Kolená nevtáča ani nevytáča, zadné končatiny výdatne posúvajú telo dopredu.

Osrstenie
Srsť: hustá, drôtovitá. Dlhá asi 2 cm na pleciach a asi 4 cm na kohútiku, chrbte, rebrách, predných a zadných končatinách, s podsadou, ktorá je krátka a mäkká. Srsť na chrbte, predných a zadných končatinách je tvrdšia ako na stranách tela. Srsť na čeľustiach je skučeravená a primerane dlhá, aby tvárová časť hlavy vyzerala silná, srsť na končatinách je hustá a skučeravená.

Sfarbenie: prevládajúca je biela srsť s čiernymi, s čiernymi a trieslovými alebo trieslovými znakmi. Pásikavé, červené, pečeňové alebo bridlicovosivé znaky sú nežiaduce.

Veľkosť a hmotnosť: kohútiková výška psov nie viac ako 39 cm, sučky sú o niečo menšie. Ideálna hmotnosť vo výstavnej kondícii je 8,25 kg pre psy, sučky trochu menej.

Chyby: každá odchýlka od uvedených bodov sa má pokladať za chybu, ktorej hodnotenie je v presnom pomere k stupňu odchýlky. Žiadna chyba ale nesmie ovplyvňovať zdravotný stav a pohodu psa.


Pridať inzerát
Ponuka
Naposledy pridané
JAN
11
Foxteriér hrubosrstý
Ponúkam na krytie chovného 4 ročného hrubosrstého foxteriera, import CZ, farba tricolor, výstavne ... Zobraziť »
JÚN
16
Foxteriér hrubosrstý s PP
Ponúkam na predaj foxteriéra hrubosrstého s PP. Dátum narodenia: 20.3.2019 Otec: Daro zo ... Zobraziť »
APR
22
Foxterier drsnosrstý fenka
Kúpim fenku Foxterier drsnosrstý.Môže byť bez PP Zobraziť »
MAR
5
foxteriér drsnosrstý
Kúpim šteniatko fenku len s pp Zobraziť »
SEP
14
Foxteriér hrubosrstý (PP) - predám
Ponúkam na predaj 2 psíkov s PP + veterinárny preukaz. Otec: Hurikán Slovakia Kill Matka: ... Zobraziť »
Naši partneri

chovatelske potreby a krmivo