Štandard - Americký bezsrstý teriér

American Hairless Terrier

American Hairless Terrier
Americký bezsrstý teriér - American Hairless Terrier
    American Hairless Terrier
Americký bezsrstý teriér - American Hairless Terrier

Podľa AHTA: maximálna horná hranica výšky Amerického bezsrstého teriéra bola zvýšená zo 16 palcov na 18 palcov. Táto zmena bola uskutočnená so zámerom napraviť chybu v UKC štandardoch, ktorý bol odsúhlasený v roku 2004. Táto zmena nadobúda účinnosť od 26. júla 2006.

História

Prví Americký bezsrstý teriér, fena Josephine, sa narodila v roku 1972, z vrhu čistokrvných osrstených rat teriérov. Chovateľ Edwin Scott začal vyvíjať chov z Josephininých potomkov. Hoci pri šľachtení nikdy nepoužíval žiadnych iných psov než rat teriérov, Scott vždy chcel, aby bezsrstí psi boli samostatným plemenom. V roku 1999, keď bol v United Kennel Club predstavený rat teriér, Scott a jeho kolegovia súhlasili, aby bezsrstí psi boli zapísaní do registra UKC ako rat teriér – bezsrstý druh. Po rozdelení dostali všetky bezsrstí rat teriéri a všetci ich osrstení potomkovia názov pôvodne vybraný pre chov Edwinom Scottom: Americký bezsrstý teriér. Hoci sa to môže zdať paradoxné, mať osrstené psy v bezsrstom chove, v dohľadnej budúcnosti bude nutné pokračovať v krížení s rat teriérmi, kým nebude dostatok bezsrstých psov k udržaniu samostatného a zdravého genofondu. United Kennel Club (UKC) uznal plemeno Americký bezsrstý teriér 1. januára 2004.

Celkový vzhľad

Americký bezsrstý teriér je dobre osvalený, aktívny malý až stredný teriér. Preferovaný pomer dĺžky tela (od prosterna k zadku) k výške (od kohútiku k zemi) je 10:9. Hlava je široká, mierne klenutá, klinového tvaru, a úmerná veľkosti tela. Uši majú tvar V, sú posadené na vonkajších okrajoch lebky a môžu byť vztýčené, špicaté alebo zaguľatené. Oba druhy môžu mať chvost stočený nahor alebo môže byť kupírovaný ako u osrstených psov. U amerického bezsrstého teriéra sa môže vyskytnúť množstvo farieb a vzorov kože (bezsrstá varianta) i srsť môže mať mnoho farieb a vzorov (osrstená varianta).

Diskvalifikácia: Krátkonohý pes, ktorého proporcie sa významne líšia od pomeru 10:9 nepatrí do plemena a musí byť vyradený.

Vlastnosti

Americký bezsrstý teriér je energický a bystrý pes, ktorého zvedavosť a inteligencia uľahčujú výcvik. Predkovia tohto plemena boli šľachtení k lovu. Nedostatok osrstenia však spôsobuje, že bezsrstá varianta je nevhodná k lovu - obe varianty však majú stále silný lovecký inštinkt, osrstení psi sú nebojácni, húževnatí lovci s nevyčerpateľnou energiou. Americký bezsrstý teriér je výnimočne priateľský spoločník, vychádza dobre s deťmi, ostatnými psami a dokonca i s mačkami. Americkí bezsrstí teriéry majú nesmierne radi ľudskú spoločnosť a všetky činnosti so svojimi pánmi robia s nadšením. Bezsrstí psi vyžadujú ochranu pred slnkom a chladným zimným počasím. Sú výborní na agility.

Hlava

Hlava je úmerná veľkosti tela. Pri pohľade zo strany sú lebka a tlama rovnako dlhé, spojené stredne veľkým kohútikom. Pri pohľade spredu a zo strán, hlava amerického bezsrstého teriéra tvorí tupý klinový tvar.

Chyba: strmý kohútik.

Lebka

Lebka je široká, mierne klenutá. Mierne sa kloní k tlame. Čeľuste sú silné s dobre osvalenými lícami.

Vážna chyba: hlava v tvare jablka.

Nosové partie

Dobre vyplnená pod očami, tlama sa ľahko zužuje smerom od stopu k tlame. Čeľuste sú silné a správne osadené tak, aby dovoľovali psovi široko otvoriť tlamu pri chytaní potkanov a iných škodcov. Pysky sú suché a bez prevísania. Pigment pyskov by sa mal zhodovať s pigmentom na tlame.

Zuby

Americký bezsrstý teriér má kompletnú sadu správne veľkých, rovnomerne rozmiestnených bielych zubov. Nožnicový záhryz je preferovaný, rovný sa tiež akceptuje.

Chyba: chýbajúci zub, predkus, podkus.

Nos

Nos je čierny alebo jednofarebný.

Chyba: nos dudley alebo motýľovitý.

Oči

Oči sú posadené šikmo, sú guľaté, strednej veľkosti a mierne nápadné. Okraje očí zodpovedajú pigmentu nosu.

Bezsrstá varianta: oči môžu mať akúkoľvek farbu, ktorá sa vyskytuje u osrstenej varianty.

Osrstená varianta: farba očí sa pohybuje medzi tmavo hnedou až jantárovou a zodpovedá farbe srsti. Orieškové oči sú prípustné u psov so svetlejšou srsťou. Modré alebo jantárové oči sú dovolené len u psov sfarbených na modro. Tmavošedé oči so svetlými okrajmi sú uprednostňované.

Chyby: vydurené oči, hlboko posadené oči, svetlé oči u psa s čiernou farbou srsti alebo čierným pigmentom, každé oko inej farby, oko s dúhovkou obsahujúcou viac než jednu farbu, škvrna na rohovke, divergentná škuľavosť, čínske oči.

Uši

Uši majú tvar V, sú posadené na vonkajších okrajoch lebky. Vzpriamené uši sú uprednostňované, špicaté alebo gombíkovité uši sú prijateľné. Odlišné držanie uší by malo byť penalizované ako odchýlka. U osrstenej varianty nie je podmienkou, aby uši boli vzpriamené a v tvare V.

Poznámka: Držanie uší sa môže narovnať, až keď pes dospeje. Psi do jedného roku by nemali byť penalizování za odchýlky v držaní uší.

Chyby: Vzpriamené uši s hranami zakrivenými dovnútra v tvare tulipánového listu, ružové uši, poletujúce uši, odlišné držanie uší – len u bezsrstej varianty AHT.

Diskvalifikácia: visiace uši.

Tlapky

Tlapky sú kompaktné a mierne oválne. Dva stredné prsty sú mierne dlhšie než ostatné. Prsty môžu byť mierne rozdelené, ale nie ploché alebo rozšírené. Zadné vlčie drápy musia byť odstránené. Predné vlčie drápy môžu, ale nemusia byť odstranené.

Chyby: ploché tlapky, šikme plochá noha, neodstránené zadné vlčie drápy.

Krk

Krk je štíhly, stredne dlhý, svalnatý, mierne ohnutý, mierne sa zužujúci od ramien k hlave. Krk plynule prechádza v dobre položené ramená.

Telo

Dĺžka tela správne stavaného amerického bezsrstého teriéra mierne presahuje jeho výšku (meranú od kohútku k zemi). Dĺžka predných končatín (meraná od lakťov k zemi) by mala zhruba zodpovedať polovičke výšky psa. Bez ohľadu na to, či pes stojí alebo je v pohybe, línia chrbátu je silná a rovná. Bedrá sú stredne krátke, mierne ohnuté, a dobre osvalnené. Chrbát je mierne ustupujúci. Bedrá siahajú dozadu, vychádzajú primerane z chrbtice, a formujú tak široký, silný chrbát. Ďalej sa stáčajú dolu a dovnútra a vytvárajú silné telo. Hruď sa rozpína k alebo až pod lakeť. Pri pohľade zpredu je hruď medzi prednými končatinami plná a primerane široká. Pri pohľadu zo strán má predná časť hrude tvar plytkého oválu pred prednými končatinami.

Predné končatiny

Ramená sú mierne osvalené. Lopatky sú dobre položené, ich horné hroty sa zbiehajú blízko kohútku. Nadlaktie sa javí rovnako dlhé ako lopatka a spája sa s ňou v pravom uhle. Lakte sú tesne pri tele. Pri pohľade z ktorejkoľvek strany sú predné nohy rovné, silné, s masívnymi kosťami. Spánkové kosti sú silné, krátke a takmer zvislé.

Zadné končatiny

Zadné končatiny sú dobre osvalené, dĺžka oboch častí končatín je zhruba rovnaká. Zauhlenie zadných končatín korešponduje so zauhlením predných končatín. Keď pes stojí, zadné končatiny sú paralelné.

Chvost

Chvost je posadený na konci krížov. Prirodzený chvost je silný v koreni a zužuje sa smerom k špičke. Keď je pes v pozore, chvost nesie špirálovite stočený k chrbtu. Keď je uvoľnený, chvost nesie rovno za sebou. Chvost osrstenej varianty psov môže byť kupírovaný v dvoch tretinách chvostu.

Chyba: ohnutý a stočený chvost.

Diskvalifikácia: obe varianty - od prírody krátky chvost.

Srsť

Bezsrstá varianta: šteniatka sa rodia s jemnou nevyvinutou srsťou, ktorá pokrýva celé telo. Táto „podsrsť“ postupne vypadá do 6 až 8 týždňov - od tejto doby by šteňa malo byť úplne bezsrsté. Dospelý americký bezsrstý teriér - bezsrstá varianta - okrem fúzov a obočia nemá ochlpenie. Na tele dospelého psa môže byť krátka, veľmi jemná srsť. Koža je jemná a teplá na dotyk. Bezsrstá varianta sa môže pri vyšších teplotách okolia (prípadne stresových situáciách) potiť. Potenie nie je považované za chybu.

Osrstená varianta: srsť je krátka, hustá, hladká a leskne sa. Fúzy sa neodstraňujú.

Vážne chyby: bezsrstá varianta - jemná srsť dlhšia ako 1 mm na psovi staršom ako 6 mesiacov.

Diskvalifikácia: obe varianty - drôtovitá alebo polámaná srsť, dlhá srsť.

Farba

Bezsrstá varianta: akákoľvek farba kože je prijateľná. Koža je obvykle rôznofarebná, na podkladovej farbe sú škvrny a fľaky inej farby. Škvrny sa zväčšujú vekom a farba kože tmavne, keď je vystavená slnku.

Osrstená varianta: osrstený americký bezsrstý teriér môže byť celý biely, dvojfarebný, trojfarebný, tmavý alebo škvrnitý, vždy však musí mať niekde bielu farbu, ktorá môže byť v akomkoľvek množstve a kdekoľvek na psovi. Biela farba môže byť uznaná, ak biela prevažuje. Ostatné prijateľné farby sú: čierna, žltohnedá (od tmavo hnedej až po veľmi svetlo hnedú a od veľmi sýtej tmavo mahagónovej načervenalej až po svetlo načervenalú s čiernym nosom a okrajom očí), čokoládová (od tmavo červenej - čiernožltej – až po svetlo čokoládovú s rovnakou farbou nosu a okrajom očí), modrá a modro-béžová (s rovnako sfarbeným nosom a okrajom očí), marhuľová (od oranžovej k bledo žltej s čiernym nosom a okrajom očí) a citrónová (od oranžovej k bledo žltej s rovnako sfarbeným nosom a okrajom očí).

Chyby: osrstená varianta - svetlo žltohnedá farba (bledá nažltlá s rovnako sfarbeným nosom), krémová (bledo žltá a tónovaná biela), bledo žltá s čiernou (veľmi svetlo nažltlá hnedá s čiernou) a strieborná (extrémný nádych do modra).

Diskvalifikácia: osrstená varianta - modrošedá farba (merle), neprítomnosť bielej, ak je pes jednofarebný iný než biely.

Diskvalifikácia: obe varianty - albinizmus.

Výška a hmotnosť

Americký bezsrstý teriér dosahuje výšku od 10 do 18 palcov, v priemere ich výška činí 11 - 15 palcom, hmotnosť 6 až 14 libier.

Chyby: výška pod alebo nad dovolenú hranicu, obezita.

Chôdza

Americký bezsrstý teriér sa pohybuje s nádychom veselosti, ktorý prezradzuje rýchlosť a silu. Chôdza Amerického bezsrstého teriéra je vyrovnaná, s veľkým dosahom predných končatín a bez stôp ťažkopádnosti. Zadné končatiny majú veľkú hnaciu silu. Pri pohľade z ktorejkoľvek strany sa nohy nevytáčajú ani sa nevtáčajú, nekřížia sa a nezapletajú sa. Pri zväčšovaní rýchlosti majú nohy tendenciu zbiehať sa k stredovej rovnovážnej línii.

Diskvalifikácia

Jednostranne alebo obojstranne nezostúpené semenníky. Divokosť alebo extrémna plachosť. Jednostranná alebo obojstranná hluchota. Krátkonohý pes, ktorého proporcie sa výrazne líšia od pomeru 10:9. Visiace uši. Drôtovitá, polámaná alebo dlhá srsť. Albinizmus.


Pridať inzerát
Ponuka
Naposledy pridané
SEP
2
Americký bezsrstý teriér s PP
Americký bezsrstý teriér Alfie z Kudlovského Žlebu - nádherný kluk s PP. Je velmi hravý. ... Zobraziť »
APR
30
Modrý stafford rezervácia šteniatok
Ponúkame možnosť rezervácie šteniatok amerického stafordšírskeho teriéra vzácnej modrej farby ... Zobraziť »
MAR
28
AMERICKÝ BEZSRSTÝ TERIÉR
Možno rezervovat štěňata amerického bezsrstého teriéra. Jde o nejvhodnější plemeno do bytu, ... Zobraziť »
NOV
24
Americký bezsrstý terier
štěňátka očkovaná, čipovaná, čistotná jsou připravena k odběru.ABT je milý nenáročný a nekonfliktní ... Zobraziť »
NOV
20
Americký bezsrstý teriér
Mám ještě krásného pejska po zrušené rezervaci. Pejsek má váhově kolem 8kg, je velmi pěkně ... Zobraziť »
Naši partneri

chovatelske potreby a krmivo