Štandard - Brazílsky teriér

Terrier Brasileiro

História plemena: jeho predchodcovia nepochádzajú z Brazílie. Koncom minulého a začiatkom tohto storočia študovalo veľa mladých Brazílčanov v Európe, hlavne na francúzskych a anglických univerzitách. Mnohí sa v Európe oženili a ich manželky si mnohokrát priniesli do novej vlasti aj svojich psov. Predovšetkým malé teriéry sa dobre aklimatizovali na veľkých rodinných majetkoch a často sa parili s domácimi psami. Časom sa fenotyp týchto psov tak upevnil, že vytvorili plemeno. Vývoj veľkých miest pritiahol veľkostatkárov aj s rodinami a zamestnancami do mestských sídiel, a tak sa tento malý pes tretíkrát musel prispôsobiť novému spôsobu života.

Celkový vzhľad: stredne veľký, štíhly, harmonicky pes, dobre, ale nie príliš ťažko stavaný. Je kvadratický, ale jeho obrysové línie sú zaoblené, v čom sa odlišuje od hladkosrstého foxteriéra, ktorý je hranatý.

Povaha, správanie: je stále v pohybe, živý, aktívny, priateľský a dôverčivý voči známym osobám.

Hlava: zhora je hlava trojuholníková, široká v základe, so široko nasadenými ušami, od oči sa zužuje. Pri pohľade zboku stúpa horná línia mierne od ňucháča k stopu, vo výške oči prudšie a potom v miernom oblúku k výbežku medzitemennej kosti.

Temeno: je mierne vypuklé s plochším čelom, pri pohľade zhora mierne klesá k očiam. Vzdialenosť od vonkajšieho kútika oka k nasadeniu uši je taká veľká ako vzdialenosť oboch vonkajších kútikov oči. Čelová brázda je dosť výrazná.

Čelový sklon: výrazný.

Ňucháč: stredne veľký, tmavý, nosné dierky správne otvorené.

Papuľa: vzdialenosť vonkajších kútikov oči a nosa tvorí vrcholy rovnostranného trojuholníka, papuľa je silná, pod očami dobre modelovaná, pri nasadení mierne stúpa a zvýrazňuje stop.

Pysky: suché, horné presne priliehajú k spodným a dobre prekrývajú zuby.

Chrup: 42 zubov, správne umiestnených a silných, nožnicový zhryz.

Líca: suché, dobre vyvinuté.

Oči: v strede vzdialenosti medzi ňucháčom a výbežkom medzitemennej kosti, dobre ďaleko od seba, vzdialenosť medzi očami je taká istá ako vzdialenosť od kútikov oči po ňucháč. Pohľad smeruje dopredu. Oči sú veľké, mierne vypuklé, s primerane vyvinutými nadočnicovými oblúkmi. Okrúhle, otvorené, so živým a inteligentným výrazom, čo najtmavšie. Modrý variant má oči sivomodré, hnedočervený variant hnedé, zelené alebo modré.

Uši: sú nasadené po stranách, vo výške oči, ďaleko od seba, je medzi nimi dosť miesta pre lebku, sú trojuholníkového tvaru zakončené špičkou, polovztýčené, zalomené špice smerujú k vonkajším kútikom. Uši sa nekupírujú.

Krk: primerane dlhý, v dobrom pomere ku hlave, harmonický vsadený do šije a pliec. Je suchý, čisto vykreslený, mierne klenutý.

Trup: harmonický, nie príliš ťažký, kvadratický, so zaoblenými obrysovými líniami.

Kohútik: dobre vyčnieva, nie príliš ťažký.

Horná línia: pevná a rovná, ku krížom mierne klesá.

Chrbát: pomerne krátky a svalnatý.

Bedrá: krátke a pevné, harmonicky prechádzajú do krížov.

Kríže: mierne šikmé, chvost nízko nasadený. Dobre vyvinuté a svalnaté.

Predhrudie: iba mierne zvýraznené a primerane široké, aby bol umožnený voľný pohyb končatín.

Hrudník: široký a hlboký, dosahuje po lakte. Hrudná kosť je dlhá, rebrá sú klenuté, oválneho tvaru. Pre jej horizontálnu polohu je hrudná kosť iba mierne vyklenutá.

Spodná línia a brucho: v miernom oblúku prebieha smerom dozadu a nahor, ale nie je chrtovitá.

Chvost: nízko nasadený, krátky, okupírovaný po kĺb medzi druhým a tretím stavcom.

Nekupírovaný chvost: nedosahuje po päty, je nízko nasadený, správnej hrúbky, nesený zdvihnutý, nemá byť zrolovaný nad chrbtom.

Predné končatiny: pri pohľade spredu sú rovne, primerane od seba vzdialené, v jednej línii so zadnými končatinami, ktoré sú práve také rovne, ale širšie postavené.

Plecia: dlhé, lopatky v uhle 110° až 120°.

Rameno: asi také dlhé ako lopatky.

Lakte: tesne priliehajú k trupu, sú v rovnakej výške ako spodná línia hrude.

Predlaktie: rovné, štíhle a suché.

Zápästný kĺb: tvorí otvorený uhol.

Nadprstie: rovné a štíhle.

Predné labky: tesne zovreté prsty, nie sú vtočené am vytočené, zajačie labky, prostredné prsty sú dlhšie ako ostatné.

Zadné končatiny: veľmi svalnaté, stehna mohutne, končatiny v správnom pomere k stehnám, vysoko nasadené paty vytvárajú otvorený uhol.

Stehno: dobre vyvinuté a svalnaté.

Koleno: tvorí otvorený uhol.

Predkolenie: v správnom pomere veľkosti k hornej časti stehna.

Päty: vysoko nasadene, tvoria otvorený uhol

Podpätie: rovné.

Zadné labky: dlhšie ako predne, prsty tesne zovreté.

Pohyb: elegantný a voľný, krátky a rýchly krok.

Koža: priliehavá, suchá, nie voľná.

Srsť: krátka, hladká, jemná ale nie mäkká, dobre prilieha, ako myšia. Koža nesmie presvitať. Na hlave, ušiach, hrdle, zospodu a zvnútra na končatinách, na zadnej strane stehien je srsť jemnejšia.

Farba: základná farba je biela s čiernymi, červenohnedými alebo modrými znakmi. Tieto charakteristické a typické znaky musia vždy byť prítomné tmavočervené pálenie nad očami, po oboch stranách papule, vo vnútri a pri nasadení uši. Toto tmavé pálenie môže byť aj na iných miestach tela na okrajoch znakov. Na hlave musia byt vždy čierne, hnedočervené alebo modré znaky na čele a ušiach, biela podlhovastá lysinka a pokiaľ možno harmonicky rozmiestnené biele znaky môžu byť v oblasti čelovej brázdy a na bokoch papule.

Výška: psy od 35 do 40 cm, sučky od 33 do38 cm.

Hmotnosť: maximálne 10 kg.

Chyby: každá odchýlka od uvedených bodov sa má pokladať za chybu, ktorej hodnotenie je v presnom pomere k stupňu odchýlky.

- Chyby stavby,
- krivé postavenie končatín,
- dlhá alebo atypická srsť,
- netypické znaky,
- úplne postavené uši,
- príliš ťažké alebo voľné plecia.

Vylučujúce chyby:

- agresivita alebo bojazlivosť,
- kríže, ktoré mierne neklesajú,
- predhryz alebo podhryz,
- nedostatok harmónie, atypická štruktúra a stavba.


Pridať inzerát
Ponuka
Naposledy pridané
MAR
19
Brazilský teriér - štěňátka s průkazem původu
Chovatelská stanice Belo Arvoredo zadá štěňátka plemene Brazilský teriér. Zahraniční krytí, ... Zobraziť »
Naši partneri

chovatelske potreby a krmivo