Štandard - West Highland White Terrier

Welsh Terrier

West Highland White Terrier
West highlandský biely teriér - West Highland White Terrier
    West Highland White Terrier
West highlandský biely teriér - West Highland White Terrier

Celkový vzhľad: mohutne stavaný, hlboký hrudník a dobre dozadu ohnuté rebrá, rovný chrbát a silný zadok so svalnatými nohami vo veľkéj miere dokumentujú vynikajúce spojenie sily a aktivity.

Povaha a správanie: malý, aktívny, nebojácny, robustný, s mimoriadnou sebadôverou a vystupovaním, ktoré dokazuje, že je ostrý na škodlivú zver. Pozorný, veselý, smelý, sebavedomý, ale priateľský.

Hlava: vzdialenosť medzi výbežkom temennej kosti a čelovým sklonom je len o niečo väčšia ako vzdialenosť medzi čelovým sklonom a ňucháčom. Hlava je bohato obrastená srsťou a nesená v pravom uhle, alebo o trochu menej k osi krku. Hlava nemá byť vystrčená.

Temeno: lebka mierne vyklenutá, oblasť čela s jasnými obrysmi, temeno sa od nasadenia uši k očiam len mierne zužuje.

Čelový sklon: hrubé nad oči vyčnievajúce výbežky čelových kostí tvoria výrazný čelový sklon a medzi očami priehlbinu.

Ňucháč: čierny a pomerne veľký, v jednej plynulej línii s papuľou, netrčí špicato dopredu.

Papuľa: sa od očí mierne zužuje k ňucháču. Pod očami nie je prepadnutá alebo veľmi spadajúca, ale dobre vyplnená.

Čeľuste, chrup: silné a rovnako mohutné čeľuste. Vzdialenosť medzi očnými zubami taká veľká, ako je potrebné pre ostrosť na škodnú. Zuby sú v pomere k veľkosti psa veľké s pravidelným nožnicovým zhryzom, horný rad rezákov bez medzery prekrýva spodný a zuby sú postavené kolmo na čeľusť.

Oči: uložené ďaleko od seba, stredne veľké, nie príliš veľké alebo okrúhle, čo najtmavšie. Trocha hlbšie uložené pod mohutnými obrvami, to robí pohľad prenikavým, pozorne a inteligentné. Svetlé oči sú veľmi nežiaduce.

Uši: malé, postavené a pevne nesené, končia vo výraznej špičke, nie príliš ďaleko od seba, ale ani príliš blízko, srsť krátka a hladká ako zamat, nemala by byť strihaná. Na špičkách uší nemajú byť strapce. Okrúhle, široké, veľké alebo hrubé, bohato osrstené uši sú nanajvýš nežiaduce.

Krk: dosť dlhý, aby umožňoval požadované držanie hlavy, svalnatý, smerom k nasadeniu do pliec sa rozširuje, prechod do šikmých pliec je plynulý.

Trup: kompaktný.

Chrbát: rovný.

Bedrá: silné, široké.

Hrudník: hlboký.

Rebrá: v hornej polovici dobre zaoblené, na bokoch sa splošťujú, posledné rebrá dosahujú ďaleko dozadu, vzdialenosť medzi posledným rebrom a zadkom taká malá, ako je len možné bez obmedzenia voľného pohybu.

Chvost: 12,5-15 cm dlhý, pokrytý tvrdou srsťou, bez strapcov, čo najrovnejší a živý, ale nie veselo stočený nad chrbtom Dlhý chvost je nežiaduci, ale v žiadnom prípade sa neskracuje.

Predné končatiny: predné končatiny krátke, rovné a svalnaté, porastené hustou krátkou srsťou.

Plecia: šikmé, smerujú dozadu, široké lopatky dobre priliehajú k hrudníku, ramenný kĺb dobre vpredu vyznačený.

Lakte: priliehavé, umožňujú voľný pohyb predných končatín paralelne s osou tela.

Zadné končatiny: silný, svalnatý, v hornej časti široký, končatiny silné, svalnaté, so silnými šľachami.

Stehná: veľmi svalnaté, postavené nie príliš ďaleko od seba.

Päty: dobre zauhlené, postavené pod telom, v postoji i pohybe dosť blízko pri sebe. Strmé a slabé päty nanajvýš nežiaduce.

Labky: predné väčšie ako zadné, okrúhle, primerane veľké, silné, s dobre vyplnenými vankúšikmi, pokryté krátkou tvrdou srsťou. Zadné labky sú menšie a majú tiež dobré vankúšiky. Spodok labiek a pazúriky najlepšie čierne.

Pohyb: voľný, priamy a úplne plynulý. Predné končatiny sa pohybujú z pliec s veľkým záberom dopredu. Pohyb zadných končatín voľný, silný a nohy sa pohybujú dosť blízko pri sebe. Veľmi ohybné kolenná a päty dodávajú silný záber. Strmé chodúľovité pohyby a kravský postoj zadných končatín sú nanajvýš nežiaduce.

Srsť: dvojitá. Krycia srsť pozostáva z cca 5 cm dlhej krycej srsti, ktorá nesmie byť zvlnená. Podsada kožušinovitá, krátka, mäkká a hustá. Otvorená srsť nanajvýš nežiaduca

Farba: biela.

Veľkosť: výška v kohútiku cca 28 cm.

Chyby: každá odchýlka od uvedených bodov sa má pokladať za chybu, ktorej hodnotenie je v presnom pomere k stupňu odchýlky


Pridať inzerát
Ponuka
Naposledy pridané
JAN
26
West highland white terrier - westík
West highland white terrier (westík) - zavedená CHS nabízí štěňátka West highland white terriera ... Zobraziť »
AUG
2
West highland white terrier (vestík) štěňata
West highland white terrier (vestík) - CHS s letitou tradicí nabízí štěňátka (pejsky) s PP ... Zobraziť »
APR
7
Westik
Kúpim šteniatko westika Zobraziť »
SEP
26
Kúpim westíka
Mam zaujem o kúpu westika. Idealne 2 šteniatka Zobraziť »
JÚN
17
Kupim westika - Jul 2019
Kupim westika s PP, steniatko do 12tyz., v druhej polovici jula. Zobraziť »
Naši partneri

chovatelske potreby a krmivo